معاون درمان دانشگاه در شانزدهمین همایش سلامت و زندگی شاهرود:

کنترل بیماری های غیرواگیر با تغییر شیوه زندگی امکان پذیر خواهد بود.

۰۲ خرداد ۱۳۹۷ | ۱۵:۲۳ کد : ۱۰۱۸ اخبار متحرک
تعداد بازدید:۷۷۲
به گزارش روابط عمومی دانشگاه دکتر علی شیبانی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود در شانزدهمین همایش سلامت وزندگی با موضوع ترویج سلامت عمومی و مبارزه با سرطان روز سه‌شنبه یکم خردادماه سال جاری در سالن شقایق‌های دانشگاه صنعتی شاهرودبرگزار شد بابیان اینکه بالغ‌بر ۴۰۰ بیمار سرطانی در شهرستان وجود دارد، گفت: برای کنترل بیماری های سرطان باید بر تغییر شیوه زندگی فرهنگ سازی کرد.
کنترل بیماری های غیرواگیر با تغییر شیوه زندگی امکان پذیر خواهد بود.

دکتر شیبانی بابیان اینکه عمده‌ترین سرطان‌ها را در شاهرود گوارش و معده و در خانم ها پستان شایع است، افزود: ابتلا به بیماری‌های مزمن غیر واگیردار نشان از تغییر ماهیت بیماری‌ها است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود ضمن بیان اینکه با داشتن فرهنگ غنی ایرانی اسلامی باید بر تغییر سبک زندگی اصرار بیشتری کنیم، ابراز داشت: درگذشته علت بیشتر مرگ‌ومیرها به دلیل نبود امکانات پزشکی بود و رسیدن به شرایط بهداشت و درمان اولیه بسیار اسفناک بود اما امروز علیرغم ارتقا تجهیزات به سبب تغییر در نگرش صورت و نوع بیماری‌ها تغییریافته است.

دکترشیبانی بابیان اینکه امروز ۵۰ درصد عوامل بیماری‌ها را شیوه زندگی به خود اختصاص داده است، تصریح کرد: طی ۳۰ سال گذشته خبری از بیماری‌های واگیردار نبود اما امروز با مشکلاتی نظیر دیابت، چربی خون، فشارخون، بیماری‌های قلبی و عروقی مواجه هستیم و این تغییر خوب نیست.

وی افزود: دیابت، چربی و فشارخون مرموزانه و آرام‌آرام بدن ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد و با توجه به اینکه بدون درد هستند لذا مردم متوجه شیوع آن نیستند و با آن سازگار می‌شوند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود بابیان اینکه در مبارزه با بیماری‌های غیر واگیردار مزمن تنها یک‌سوم به هدف درمانی می‌رسند، ابراز داشت: دیابت و فشارخون درمان ندارند و تنها می‌توان با دارو آن را کنترل کرد و از سوی دیگر تحمیل بار این بیماری‌ها بسیار گزاف است که باید برای گذر از آن بر مقوله فرهنگ‌سازی بیشتر تکیه کرد.

دکترشیبانی بابیان اینکه هنوز اهمیت کنترل بیمارهای غیر واگیر در جامعه جا نیفتاده است، اضافه کرد: فرهنگ‌سازی در کنترل بیماری‌های مزمن غیر واگیر بسیار سخت است و از سوی دیگر صرف اطلاع داشتن منجر به عملکرد درست نمی‌شود لذا باید از کودکی بر تغییر شیوه زندگی باور داشته باشیم و آن را در خودمان ایجاد کنیم.

در این همایش عبدالرحیم حزینی فوق تخصص سرطان‌شناسی بابیان اینکه ۸۰ درصد عامل بیماری‌های مزمن سرطان ریشه درونی دارد، گفت: برای کنترل بیماری‌های غیر واگیر مشارکت همه مردم یک ضرورت است.

دکترحزینی ابراز داشت: در شرایطی که سرطان در دنیا کنترل‌شده است در ایران شاهد رشد فزاینده آن هستیم که باید با تغییر سبک زندگی به سمت سلامت‌محوری گام برداریم.

وی بابیان اینکه درمان قطعی برای رهایی از بیماری‌های مزمن وجود ندارد و تنها می‌شود آن را کنترل کرد، افزود: استفاده از نمک، چاقی، چربی و بی‌تحرکی سلامت ما را تهدید می‌کند اما باید اذعان داشت وزارت بهداشت به‌تنهایی نمی‌تواند این فاکتورها را در جامعه اعمال کند و نیازمند مشارکت مردمی است

فوق تخصص سرطان‌شناسی بابیان اینکه انسان معنوی کمتر دچار بیماری می‌شود، ابراز داشت: اکثر افراد مبتلابه سرطان از به‌هم‌ریختگی درونی رنج می‌برند لذا با مشاوره و درک معنوی می‌کوشیم تا سواد دینی بیماران را تقویت و آن‌ها را امیدوار کنیم.

دکتر حزینی بابیان اینکه علت اصلی سرطان نقص در سیستم ایمنی بدن است، اضافه کرد: از بدو تولد سلول‌های بنیادی سرطان در درون ما وجود دارد که با توجه به طبیعت بدن هرروز مواد ضد سرطان در بدن ترشح و آن‌ها را نابود می‌کند و زمانی ناآرام و بی‌خواب باشیم درواقع تسلیم نقاط ضعف زندگی شدیم لذا تغییر باور در اصلاح شیوه زندگی به پیشگیری از بیماری‌های مزمن کمک می‌کند

 

 

 

کلید واژه ها: در شانزدهمین همایش سلامت و زندگی شاهرودمعاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شاهرودترویج سلامت عمومی و مبارزه با سرطان


نظر شما :