تشریح دستاوردهای چهل ساله نظام سلامت درحوزه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شاهرود:

رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود اعلام کرد :میزان مرگ و میر کودکان زیر یکسال" در منطقه تحت پوشش دانشگاه درحال حاضر به ۸ مورد در هزار تولد زنده کاهش پیدا کرده است

۰۶ بهمن ۱۳۹۷ | ۰۷:۵۳ کد : ۱۶۰۹ اخبار متحرک
تعداد بازدید:۱۳۶۸
به گزارش روابط عمومی دانشگاه دکتررضا چمن رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، با اشاره به میزان مرگ و میر کودکان زیر یکسال" در منطقه تحت پوشش این دانشگاه بیان داشت: میزان مرگ و میر کودکان زیر یکسال درحال حاضر به ۸ مورد در هزار تولد زنده کاهش پیدا کرده و مشابه جوامع توسعه یافته است؛ در حالی که در سال ۱۳۵۷ این میزان در ایران ۱۲۰ مورد در هزار تولد زنده بود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود اعلام کرد :میزان مرگ و میر کودکان زیر یکسال" در منطقه تحت پوشش دانشگاه درحال حاضر به ۸ مورد در هزار تولد زنده کاهش پیدا کرده است

دکتر رضا چمن در پیش از خطبه‌های نماز جمعه شاهرود ۵ بهمن به میزبانی مصلای مدرسه قلعه ضمن تشریح دستاوردهای حوزه سلامت در شاهرود و میامی افزود: امید زندگی در جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شاهرود(شهرستان های شاهرود و میامی) بالای ۷۶ سال است در حالیکه امید زندگی در ایران در اواخر دهه پنجاه حدود ۵۷ سال بوده است.

  رییس دانشگاه بابیان اینکه روند رو به افزایش شاخص‌های سلامت نشان‌دهنده تحول چشمگیر سلامت در حوزه زیرساخت‌ها است، ابراز داشت: تعداد"تخت فعال بیمارستانی" ما در حال حاضر؛ ۷۵۰ تخت فعال می باشد درحالی که در سال ۱۳۵۷؛ کمتر از ۱۲۰ تخت فعال بیمارستانی در این منطقه وجود داشته است.
وی اظهار داشت: تا سال ۱۳۶۱ شاهرود فقط یک دانشکده مامایی و پرستاری داشت و اکنون یک دهه از فعالیت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود بعنوان یک دانشگاه در تراز ملی می گذرد و تلاش های برای بین المللی سازی در دستور کار است.

دکتر چمن بابیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی شاهرود با راه اندازی مرکز آنژیوگرافی و جراحی قلب توانسته از اعزام ۱۰۰ بیمار به خارج از استان جلوگیری کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود اضافه کرد: تعداد ۲۰ مرکز فوریت های پزشکی جاده ای و اورژانس هوایی شاهرود خدمات حیاتی و ارزنده ای در این بخش از کشور ارائه می دهند.

به گفته وی تعداد ۱۸۰۰ دانشجو در رشته های پزشکی، کارشناسی ارشد، کارشناسی، پی اچ دی و دستیار تخصصی در دانشگاه علوم پزشکی شاهرود مشغول به تحصیل هستند.

دکتر چمن گفت:دانشگاه علوم پزشکی شاهرود یک هزار و ۵۰۰متخصص و فوق تخصص، ۶۴واحد خانه بهداشت، ۲۸مرکز بهداشتی درمانی و مراکز اورژانس فوریت‌های پزشکی متعدد به دو شهرستان شاهرود و میامی خدمت رسانی می کند.

وی از جمله دستاوردهای ارزشمند در حوزه تحقیقات توسعه مراکز پژوهشی، اجرای مطالعات عظیم، راه اندازی شرکت های دانش بنیان و مرکز رشد و با انتشار مقالات در نشریات بین المللی دانست

دکتر چمن گفت: با توجه به شرایط دشوار اقتصادی و تغییراتی که در سطح وزارت بهداشت رخ داده است برخی پروژه ها همچون اورژانس بزرگ شاهرود و پلی کلینیک تخصصی که پیگیر تجهیز آنها هستیم با چند ماه تاخیر به بهره برداری خواهند رسید.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود افزود :مرکز بهداشتی درمانی دهملا، اورژانس طرود و سه واحد خانه بهداشت در مناطق روستایی در دهه فجر امسال به بهره برداری می رسند.

 


( ۹ )

نظر شما :