رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود بیان داشت:

افزایش کیفیت زندگی با کنترل فشار خون

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۳۲۳ اخبار متحرک
تعداد بازدید:۶۴۶
به گزارش روابط عمومی دانشگاه :دکتر رضا چمن رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود با تاکید به افزایش کیفیت زندگی با کنترل فشار خون بیان داشت :پرفشاری خون یکی از بزرگترین مشکلات مزمن بهداشتی جهان است و یکی از عوامل خطر عمده بیماری های قلبی عروقی در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه به شمار می رود.
افزایش کیفیت زندگی با کنترل فشار خون

دکتر چمن افزود: فشار خون بالا مهمترین عامل خطر تهدید کننده سلامت و اصلی ترین عامل مرگ و میر در ایران است و تحقیقات نشان داده است که میزان شیوع این بیماری در همه کشورها از جمله ایران در حال افزایش است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود بیان داشت : فشار خون بالا عامل مهم نارسایی‌های قلبی و سکته مغزی است و باعث نارسایی کلیه و آسیب چشم‌ها می‌شود.

وی تصریح کرد: چاقی و اضافه وزن، سیگار کشیدن، مصرف الکل، رژیم غذایی حاوی نمک یا چربی زیاد، عدم مصرف میوه و سبزی، کم تحرکی و نداشتن فعالیت بدنی کافی، استرس، عوامل ژنتیکی و بالا رفتن سن از عوامل مستعد کننده بیماری فشار خون بالا است.

دکتر چمن از تغییر سبک زندگی و تغذیه درست به عنوان یکی از راه‌های پیشگیری از این بیماری نام برد و گفت: با تغییر سبک زندگی می‌توان تا حد زیادی از این بیماری و بیماری‌های قلبی و.. را کنترل کرد.

به گفته وی بیماری فشار خون بالا اصلی‌ترین عامل خطر قابل تغییر برای ناتوانی و مرگ میر زود رس ناشی از بیماری‌های قلبی و بیماری‌های مزمن کلیه و سکته مغزی در جهان و ایران است.

دکتر چمن افزود : هدف از طرح بسیج ملی فشار خون شناسایی، درمان و پایش است و باید پزشک محوری کم رنگ و پیشگیری مقدم بر درمان باشد چرا که بیماری فشار خون اصلی‌ترین عامل ناتوانی، معلولیت و مرگ میر در جهان و ایران است.

وی  خاطرنشان کرد: بالغ بر ۱۵ میلیون فرد مبتلا به فشار خون بالا در ایران وجود دارد که فقط ۶۰ درصد آنان از بیماری خود اطلاع دارند.


( ۱ )

نظر شما :