به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت

هفته ملی سلامت مردان ایران (سما) یکم تا هفتم اسفند

۰۲ اسفند ۱۳۹۹ | ۰۸:۰۳ کد : ۵۷۹۵ اخبار تصویری اخبار
تعداد بازدید:۳۲
دکتر احسان بینش معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شاهرود به مناسبت هفته ملی سلامت مردان (۷-۱ اسفند ماه ۹۹) پیامی را بدین شرح صادر کرد:
هفته ملی سلامت مردان ایران (سما) یکم تا هفتم اسفند

هفته ملی سلامت مردان ایران (سما) همه ساله در اولین هفته اسفند ماه برگزار می گردد. در سال جاری در شرایطی برگزار می شود که با  همه گیری کووید 19 مواجهیم. شواهد ملی و بین المللی حاکی از آن است که در همه گیری  کووید ۱۹، خطر مستقیم بیشتری، سلامتی و حیات مردان را تهدیدمی کند، که این پدیده آسیبهای جدی به سلامت و اقتصاد خانواده و جامعه وارد می نماید.

   از آنجا که در کل جهان میزان  ابتلا و مرگ و میر مردان از بیماری کووید 19 بنا به دلایل بیولوژیکی، اجتماعی، اقتصادی وفرهنگی نسبت به زنان بالاتر است، توجه به این موضوع اهمیت بالایی دارد. در چنین شرایطی اطلاع رسانی، تلاش برای افزایش آگاهی مردان به موضوع سلامتی بطور کلی وبیماری کووید 19 به شکل اختصاصی مبتنی برویژگی های فرهنگی واجتماعی هر منطقه  وتشویق  مردان به مشارکت درتوسعه ی برنامه های بهداشتی پایه و ترغیب آنان به رعایت شیوه زندگی سالم و انجام مراقبت های به موقع در بیماری های زمینه ای، می تواند به عنوان یک راهکار برای عبور از  بحران فوق بوده و فرصت مناسبی برای اطلاع رسانی و حساس سازی جامعه ودولت در خصوص اهمیت به  سلامت مردان در خانواده و جامعه باشد.

مردان برای گذر از این دوره سخت زندگی خود نیازمند آگاهی، هوشیاری و توجه بیشتر برای حفظ و ارتقای سلامتی خود می باشند.  لذا انتظار می رود در هفته مذکور  به این وجه مهم همه گیری کووید 19 توجه ویژه ای معطوف و در شرایط موجود که می تواند تهدیدی برای سلامتی مردان باشد نیز فرصتی جهت حمایت از آنان پیدا نماییم  و بر اساس شعار :

"همه گیری کرونا؛ توجه بیشتر به سلامت مردان"

روز شمار هفته مذکور و محور های آن به شرح زیر می باشد:

جمعه 1 اسفند : حفاظت از سلامت خانواده و پیشگیری از ناباروری مردان

شنبه 2 اسفند : بهبود و حفظ سلامت روان مردان در دوره کرونا

یکشنبه 3 اسفند : شیوه زندگی سالم  مردان در بحران کرونا با تاکید بر چاقی

دوشنبه 4اسفند: سرطان های شایع مردان و مراقبت های پیشگیرانه در دوره کرونا

سه شنبه 5اسفند: کنترل عوامل خطر کرونا در محیط کار

چهارشنبه 6اسفند: نقش باورهای فرهنگی مردان در حفظ و ارتقای سلامتی خود در دوره کرونا

پنجشنبه 7اسفند : (روز پدر) گرامیداشت مقام پدران و توجه بیشتر به سلامت آنان در دوره کرونا

کلید واژه ها: دکتر احسان بینش معاون بهداشتی هفته سلامت مردان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود


نظر شما :