پیام سرپرست واحد بهداشت محیط، مهندس آشوری به مناسبت هفته ملی بدون دخانیات ۱۴۰۰

۱۰ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۰:۰۸ کد : ۶۳۵۲ اخبار تصویری اخبار
تعداد بازدید:۱۵۶
پیام سرپرست واحد بهداشت محیط، مهندس آشوری به مناسبت هفته ملی بدون دخانیات ۱۴۰۰

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، سرپرست واحد سلامت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، خانم مهندس آشوری بیان کردند: با توجه به اپیدمی کووید 19 و اهمیت ترک مواد دخانی به ویژه قلیان در ارتقای سلامت مردم همچنین اجرای برنامه شهر و روستای بدون دخانیات(شهر شاهرود و روستای قلعه نو خرقان) با تاکید بر ممنوعیت پایدار عرضه قلیان، به مناسبت هفته ملی بدون دخانیات(10-4) خرداد ماه، شعار ملی امسال ”تعهد من، ترک قلیان” تعیین شده است و فعالیت ها و اقداماتی جهت افزایش آگاهی و ایجاد حساسیت عمومی به ویژه در جوانان و بانوان در خصوص تاثیرات مضر مصرف دخانیات ، خطرات مواجهه با دود دست دوم و سوم نیز اهمیت کاهش و ترک دخانیات صورت می گیرد.

ایشان با بیان مضرات دخانیات افزودند: دخانیات یکی از عوامل اصلی تهدید کننده سلامت بوده و امید به زندگی افراد را 8 تا 10 سال کاهش می دهد.

دخانیات عامل ایجاد بیماریهای ریوی ، قلبی عروقی و انواع سرطانها می باشد. سالیانه در دنیا حدود هشت میلیون مرگ ناشی از مصرف دخانیات رخ می دهد.

در ایران سالیانه حدود 60 میلیارد نخ سیگار معادل 20 هزارمیلیارد تومان مصرف می گردد و بیش از 40 هزار میلیارد تومان صرف درمان بیماریهای ناشی از دخانیات می شود و بیش از 90هزار میلیارد تومان به بخش های تولیدی و توسعه ای کشور به دلیل مرگ زود هنگام مصرف کنندگان و مواجهین با دود دست دوم، غیبت از کار و ... ضرر وارد می گردد.

در صورت عدم برنامه ریزی و پیگیری لازم در مهار اپیدمی دخانیات، کشورهای ایران، مصر و پاکستان تا 40سال آینده بیشترین میزان مصرف دخانیات را خواهند داشت 

متاسفانه انواع ترفندهای صنایع دخانی،عدم اجرای کامل قانون کنترل دخانیات،عوامل فرهنگی ، باور غلط بی ضرر بودن و نگاه تفننی و تفریحی به قلیان، باعث افزایش 40 درصدی میزان مصرف قلیان در بین جوانان و بانوان گردیده است.

در همین راستا کارشناسان بهداشت محیط این معاونت نیز با اطلاع رسانی شعار هفته ملی بدون دخانیات، نصب بیلبورد در خیابان، میدان اصلی و پارک های شهر با همکاری شهرداری شاهرود، نشر پیام های آموزشی در فضای مجازی، نصب پوسترهای ممنوعیت استعمال دخانیات و اطلاع رسانی قوانین کنترل دخانیات، در مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی، اماکن و وسایط نقلیه عمومی، نظارت بر ممنوعیت تبلیغ دخانیات، برگزاری گشت مشترک با اداره اماکن و پلمب مراکز عرضه غیر مجاز قلیان، معدوم سازی تعداد 600 دستگاه قلیان و ادوات مربوطه، برگزاری همایش مجازی مضرات دخانیات، هفته بدون دخانیات را گرامی داشتند.

کلید واژه ها: هفته بدون دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شاهرود معاونت بهداشت


( ۱ )

نظر شما :