بزرگداشت هفته ملی و روز جهانی دیابت سال ۱۴۰۰- ۲۲ لغایت ۲۸ آبان ماه

بزرگداشت هفته ملی و روز جهانی دیابت سال ۱۴۰۰- ۲۲ لغایت ۲۸ آبان ماه

۲۳ آبان ۱۴۰۰ | ۰۹:۴۹ کد : ۷۵۸۴ اخبار تصویری
تعداد بازدید:۲۳۱
با تغییر سبک زندگی شمار مبتلایان به بیماری دیابت روز به روز در حال افزایش است . افزایش شیوع بیماری دیابت در جهان این بیماری را به بزرگترین اپیدمی تاریخ تبدیل کرده است .بیش از ۴۶۳ میلیون نفراز مردم ۲۰ تا ۷۹ سال جهان مبتلا به دیابت هستند. پیش بینی می شود تا سال ۲۰۴۵ تعداد بیماران بزرگسال به ۷۰۰ میلیون نفر برسد. بیش از یک میلیون کودک و نوجوان مبتلا به دیابت نوع یک هستند. درکشور ما بیش از پنج و نیم میلیون نفر از افراد بالای ۳۵ سال مبتلا به دیابت هستند و به عبارت دیگر حداقل ۱۱ درصد جمعیت بالای ۲۵ سال از بیماری دیابت رنج می برند. حداقل ۷۵% از آنان از بیماری خود آگاه هستند. با توجه به عوارض بلندمدتی که دیابت می‌تواند برای فرد مبتلا، خانواده‌ها و تیم درمانی ایجاد کند. شناخت و اطلاع‌رسانی درباره این بیماری مزمن اهمیت زیادی پیدا می‌کند.
بزرگداشت هفته ملی و روز جهانی دیابت سال  ۱۴۰۰-  ۲۲ لغایت ۲۸ آبان ماه

           

بزرگداشت هفته ملی و روز جهانی دیابت سال  1400-  22 لغایت 28 آبان ماه

با تغییر سبک زندگی شمار مبتلایان به بیماری دیابت روز به روز در حال افزایش است .

افزایش شیوع بیماری دیابت در جهان این بیماری را به بزرگترین اپیدمی تاریخ تبدیل کرده است .بیش از 463 میلیون نفراز مردم 20 تا 79 سال جهان مبتلا به دیابت هستند. پیش بینی می شود تا سال 2045 تعداد بیماران بزرگسال به 700 میلیون نفر برسد.

 بیش از یک میلیون کودک و نوجوان مبتلا به دیابت نوع یک هستند. درکشور ما بیش از پنج و نیم میلیون نفر از افراد بالای 35 سال مبتلا به دیابت هستند و به عبارت دیگر حداقل 11 درصد جمعیت بالای 25 سال از بیماری دیابت رنج می برند. حداقل 75% از آنان از بیماری خود آگاه هستند. با توجه به عوارض بلندمدتی که دیابت می‌تواند برای فرد مبتلا، خانواده‌ها و تیم درمانی ایجاد کند. شناخت و اطلاع‌رسانی درباره این بیماری مزمن اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

روز جهانی دیابت در سالهای 2021 تا 2023 با هدف به امید دسترسی همه مبتلایان به خدمات مراقبتی دیابت در سراسر چهان برگزار می‌شود.

 امسال نیز به منظور آگاهی عموم هموطنان درباره بیماری دیابت و تاکید بر اهمیت مراقبت دیابت روزهای 22 لغایت 28 آبان ماه به عنوان هفته ملی دیابت نامگذاری شده است.

شعار روز جهانی دیابت دسترسی به مراقبتهای دیابتی می باشد. میلیون‌ها نفر در سراسر جهان به امکانات مراقبتی دیابت دسترسی ندارند. بیماران مبتلا به دیابت نیازمند مراقبت‌های مداوم برای مدیریت دیابت و پیشگیری از عوارض آن هستند

ما دیگر نمی‌توانیم منتظر بمانیم تا:

  • داروها، امکانات، حمایت و مراقبت‌های موردنیاز برای درمان دیابت برای مردم سراسر جهان فراهم شود؛
  • دولت‌ها سرمایه‌گذاری در مراقبت و پیشگیری از دیابت را افزایش دهند.

این روز می‌تواند فرصتی استثنایی برای ایجاد تغییرات برای بیش از 460 میلیون نفر از مبتلایان به دیابت و میلیون‌ها نفر از افراد درمعرض خطر ایجاد کند

شعار ملی هفته دیابت امسال (مراقبت دیابت امروز بیشتر از همیشه)تعیین شد و اسامی روزهای هفته نیز به شرح جدول زیر می باشد.

عنوان

تاریخ

روزهای هفته دیابت

دیابت و پیشگیری

22/8/1400

شنبه

دیابت و دسترسی بهینه به درمان و مراقبت

23/8/1400

یکشنبه

دیابت و آموزش

24/8/1400

دوشنبه

دیابت-انسولین وداروهای خوراکی

25/8/1400

سه شنبه

دیابت- خودمراقبتی وخودپایشی

26/8/1400

چهارشنبه

دیابت و پاندمی کووید

27/8/1400

پنج شنبه

دیابت-فعالیت بدنی و تغذیه سالم

28/8/1400

جمعه


نظر شما :