هفته ملی جمعیت ۳۰-۲۴ اردیبهشت ماه با شعار : ایران جوان بمان

هفته ملی جمعیت ۳۰-۲۴ اردیبهشت ماه با شعار : ایران جوان بمان

۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۰۸:۴۳ کد : ۸۷۹۱ اخبار تصویری اخبار اطلاعیه ها
تعداد بازدید:۹
هفته ملی جمعیت ۳۰-۲۴ اردیبهشت ماه با شعار : ایران  جوان بمان

جامعه اسلامی بدون بهره مندی کشور از نهاد خانواده سالم ، سر زنده و با نشاط اصلا امکان ندارد پیشرفت کند

  مقام معظم رهبری

 سلامت به عنوان یکی از نیاز های اساسی در توسعه پایدار نقش حیاتی دارد. ارتقاء سلامت جامعه و فراهم کردن زیر ساخت های مناسب برای برخورداری از جامعه ای پر نشاط و سالم امری ضروری است.

سلامت باروری بخش مهمی ازسلامت است وبه معنی سلامت بلوغ، همسرگزینی مناسب،فرزند آوردن درسنین جوان‌تر ، انجام مشاوره پیش ازبارداری ،برخورداری ازخدمات مراقبتی، زایمان سالم و ایمن،تامین سلامت مادرو نوزاد ، فاصله‌گذاری مناسب میان فرزندان،اجتناب ازبارداری ناخواسته، درمان ناباروری و مواردی از این قبیل می باشد.سلامت باروری برای زنان درسنین باروری اهمیت بیشتری دارد وسلامت نسل بعدی را تحت تاثیرقرار می دهد.

هدف برنامه باروری سالم توانمند سازی خانواده ها و جامعه به منظور تصمیم گیری آگاهانه ، آزادانه و مسئولانه برای انتخاب تعداد فرزندان ، فاصله گذاری مناسب (5-3سال)بین بارداری ها ، انتخاب زمان بارداری ها ، پیشگیری از بارداری های ناخواسته و پر خطر و سقط غیر ایمن در راستای ارتقای سلامت مادران ، کودکان ، خانواده و در نهایت جامعه می باشد .

 داشتن فرزند یکی از اهداف مهم ازدواج و زندگی مشترک است و اکثر زوجین داشتن فرزند را به عنوان یکی از خواسته ها و هدف های خود در زندگی مشترک مد نظر دارند .  بدون هیچگونه تردیدی فرزند آوری و پدر و مادر شدن یکی از پر احساس ترین تجربیات انسانی مطابق با تمایل فردی انسان ها بوده و برای تداوم نسل ضروری می باشد .جمهوری اسلامی ایران از جمله کشورهایی است که براساس سرشماری سال 1385 و از حدود همان مقطع زمانی نرخ باروری کلی کمتراز حد جایگزینی ( 1.96 ) را تجربه نموده است. براساس سرشماری سال 1390 ، نرخ باروری کلی کاهش بیشتری داشته و به 1.8رسیده است .در راستای ریشه‌یابی این امر بدیهی است که شناسایی پدیده‌هایی که منجر به کاهش نرخ باروری شده است و برنامه‌ریزی در راستای بهبود آنها، می‌تواند نقش مهمی در جبران این کاهش ایفا نماید

باتوجه به موارد ذکر شده لازم است برای پیشگیری از منفی شدن رشد جمعیت با ایجاد تمهیدات مختلف و با کوتاه‌ترین فاصله زمانی، نرخ باروری حداقل به 2.1برسد. برنامه ریزی جهت آموزش زنان واجدشرایط درراستای افزایش نرخ باروری سالم هم میتواند به بهبود این شاخص کمک نماید.

هفته جمعیت که از تاریخ 30-24 اردیبهشت ماه با شعار  "  ایران جوان بمان " فرصت مغتنمی است که برنامه ریزی در خصوص مطالب پیشگفت صورت گیرد.

کلید واژه ها: هفته جمعیت


نظر شما :