به گزارش روابط عمومی دانشگاه:

گزارشی اجمالی رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود از وضعیت کرونا ویروس

( از اوائل اسفند ماه ۹۸تا چهارم فروردین ماه ۹۹)
۰۴ فروردین ۱۳۹۹ | ۱۴:۴۶ کد : ۴۱۹۷ اخبار متحرک
تعداد بازدید:۱۰۰۶
دکتر چمن ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی شاهرود در جلسه امروز ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا ویروس اظهار داشتند: تاکنون ۱۲۰۵ نفر با علائم عفونت های حاد تنفسی و مشکوک به کرونا مراجعه سرپایی به بیمارستان امام حسین(ع) شاهرود داشته اند که تعداد ۷۰۵ از آنان بستری شده اند.
گزارشی اجمالی رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود از وضعیت کرونا ویروس
 • پاسخ آزمایش ۳۰۶ نفر مثبت بوده که بیش از ۵۰٪ از آزمایشات مثبت گزارش شده و نشانگر نمونه گیری مناسب و براساس استانداردهاست.
 • میانگین سن موارد مبتلا : ۵۹سال
 • تفکیک جنسی موارد مبتلا: ۵۵ درصد مرد و ۴۵درصد زن
 • بیش از ۷۵درصد از مبتلایان بهبودی یافته اند (۲۳۰ نفر)
 • تعداد فوت شدگان: ۴۳ نفر

* میانگین سن فوت شدگان: ۷۴ سال (میانگین سن فوت شدگان کشور تاکنون :۶۴ سال )

* تفکیک جنسی فوت شدگان: ۶۳ درصد مرد و ۳۷ درصد زن

* ۸۵ درصد فوت شدگان بیماری های مزمن زمینه ای داشتند که شایعترین بیماری ها به ترتیب عبارتند از: بیماریهای قلبی و عروقی، دیابت و بیماری های مزمن تنفسی.(۴۳ درصد فوت شدگان کشور حداقل یک بیماری زمینه ای داشته اند).

 • البته هنوز در میانه دوره همه گیری هستیم و باید تحلیل کامل را در پایان دوره ارائه دهیم که یک تیم قوی از همکاران پژوهشگر با مدیریت معاون محترم تحقیقات و فناوری دانشگاه همزمان با پایش مداخلات و پیگیری و مراقبت، داده ها را با رویکرد پژوهشی گردآوری می کنند و بزودی نتایج تحقیقات را هم با جزئیات منتشر خواهیم کرد.
 • تاکنون بیش از ده نفر از همکاران که عمدتاً پزشک و پرستار هستند به بیماری کرونا مبتلا شده اند و خوشبختانه بهبودی یافته اند. این وضعیت نشانگر این است که ما جان برکف در حال مقابله با این بلای شوم هستیم.
 • تمهیدات ما بسیار مناسب بوده و بار مراجعه و بستری خیلی پایین تر از توان و ظرفیت ما بوده است.
 • جمعیت تحت پوشش ما از کانون های شایع اولیه همه گیری بوده و در مسیر ارتباطی سایر مناطق آلوده قرار داریم و بعلاوه مراودات فراوان اجتماعی با تهران، قم، مازندران و گلستان، واقع شدن در مسیر ترانزیتی مشهد مقدس و همچنین برگزاری اجتماعات گسترده در پایان بهمن ماه تا اوائل اسفند ماه ۹۸، شرایط همه گیری را برای ما بسیار دشوار نمود.
 • با توجه به درصد جمعیت بالای سالمندان (بالاتر از متوسط کشور) وهمچنین بالاتر بودن میزان بیماری های مزمن زمینه ای (قلب و عروق، دیابت و ...)، درصد گروه های پرخطر ما بالاتر از بسیاری از مناطق دیگر است.
 • در مجموع تلاش شبانه روزی و طاقت فرسای همه همکاران و مشارکت آحاد مردم و همه نهادها و سازمان ها و انسجام سیاسی و وحدت رویه ای که در سطوح مختلف وجود دارد منجر به کاهش نسبی موارد مراجعه، بستری و ابتلا شده در حالیکه در برخی مناطق روند افزایشی مشاهده می شود که انتظار می رود در منطقه ما با تداوم خود مراقبتی و رعایت توصیه های بهداشتی این روند رو به بهبود و امید بخش استمرار یابد و با قطع زنجیره انتقال شاهد بهبود اوضاع باشیم.
 • مهمترین توصیه ها:
 1. ماندن در خانه و عدم خروج از منزل جز برای نیازمندی های حیاتی
 2. پرهیز از مسافرت و لغو هرگونه دید و بازدید
 3. عدم برگزاری هر گونه محفل و مجلس
 4. محافظت از ترشحات مجاری تنفسی خصوصاً در هنگام سرفه و عطسه
 5. رعایت فاصله یک متر از دیگران بالاخص کسانی که علائم بالینی دارند
 6. شستشوی مکرر دست ها با آب و صابون
 7. رعایت نظافت و پاکیزگی اشیاء، البسه، اجسام و محیط پیرامون
 8. ایزوله نمودن مبتلایانی که از بیمارستان ترخیص شده اند و یا کسانی که علائم عفونت های حاد تنفسی را دارند به مدت ۱۴ روز بعد از ترخیص و پرهیز از هر گونه رفت و آمد و تماس نزدیک با آنان
 9. سالمندان و کسانی که بیماری های مزمن زمینه ای دارند در صورت داشتن علائم بالینی به مراکز ۱۶ ساعته و یا اورژانس بیمارستان امام حسین(ع) مراجعه نمایند.

( ۱۹ )

نظر شما :