اخبار

الحاوی فی الطب نوشته رازی

معرفی اجمالی کتاب الحاوی دانشنامه ی پزشکی قدیمی است که مانند کتاب “قانون در طب” که به اختصار قانون نامیده می شود؛ از اعتبار ویژه ای در دنیای علم پزشکی برخوردار است؛ نوشته دانشمند ایرانی محمد زکریای رازی است که مهم‌ ترین و پرحجم‌ ترین تألیف رازی به‌ شمار می‌آید. ابوبکر محمد بن زکریا بن یحیی رازی متولد ۲۴۳ هجری، در شهر ری به دنیا آمد و زکریا دانشمند پیش از ابن سینا بود و ابن سینا (زاده ۳۵۹ هجری شمسی در بخارا) چند سال پس از فوت رازی به دنیا آمد.. ادوارد براون، در کتاب «طب عرب» می‌گوید: «این کتاب بر سایر کتب طبی اسلامی مزیت و برتری دارد؛ به دلیل آنکه رازی اتفاقات و مشاهداتی که به رای العین دیده، در آن نوشته است»..

ادامه مطلب

ذخیره خوارزمشاهی

کتاب ذخیره خوارزمشاهی اثر سید اسماعیل جرجانی از مطلوب ترین و مشروح ترین کتب طبی پارسی است. جرجانی پس از قریب پنج قرن که بیشتر مولفات طبی به تازی بوده آن را به پارسی تالیف کرده و از جمله ی مهمترین کتب پزشکی پارسی است که از ابتدای خط فارسی کنونی تا عصر حاضر نگاشته شده است. کتاب شامل همه بخش های علم طب قدیم است و چون آثار پزشکی اسلامی تا قبل از تالیف ذخیره به زبان عربی بوده سهولت دسترسی به این دانش در زبان پارسی را آسان نموده و این موضوع اهمیت ذخیره خوارزمشاهی را مضاعف میسازد. کتاب علاوه بر اشتمال بر آگاهی های عمیق و ارزشمند دانش پزشکی و تجارب اطبا و دانشمندان ایران ، از دیر زمان یکی از برترین آثار بی بدیل در نثر زیبا و ساده فارسی بوده است. در این مفاله سعی شده با روشی توصیفی تحلیلی به اهمیت و جایگاه این اثر در علم پزشکی پرداخته شود

ادامه مطلب

برگزاری مراسم یادبود دومین سالگرد سردار دلها و یارانش در دانشگاه علوم پزشکی شاهرود گالری

مراسم ۹ دی روز بصیرت و میثاق امت با ولایت مصادف با ایام فاطمیه و یادبود دومین سالگرد سردار دلها و یارانش با سخنرانی دکتر حسین شیبانی رئیس دانشگاه ، حجت الاسلام و المسلمین دکتر باغشنی مسئول دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه و حضور دانشگاهیان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود روز یکشنبه ۱۳ دی ماه در تالار پورسینا دانشگاه برگزار شد .

ادامه مطلب

آیین تکریم و معارفه مسئولان پیشین و کنونی دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی شاهرود گالری

آیین تکریم و معارفه مسئولان پیشین و کنونی دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی شاهرود صبح شنبه در سالن سلامت این دانشگاه برگزار شد.

ادامه مطلب