آغاز فرایند ارزشیابی پژوهش های کاربردی

۲۰ اسفند ۱۳۹۹ | ۰۸:۱۴ کد : ۵۹۰۱ اسلاید شو اخبار
تعداد بازدید:۱۹۳
آغاز فرایند ارزشیابی پژوهش های کاربردی
آغاز فرایند ارزشیابی پژوهش های کاربردی

هدف نهایی پژوهش بهبود وضعیت سلامت و رفاه جوامع می باشد. برای دستیابی به این هدف باید مبتنی بر نیاز پژوهش انجام شود و نتایج آن در تصمیم گیری های ذی نفعان سلامت مورد استفاده قرار گیرد.  به منظور ترویج استفاده از نتایج پژوهش های سلامتی در تصمیم گیری های مرتبط با سلامت اولین قدم اندازه گیری آن می باشد. به همین دلیل ارزشیابی عملکرد دانشگاه های علوم پزشکی کشور بر اساس شاخص اثرات پژوهش ها در اولویت برنامه های معاونت تحقیقات و فناوری قرار گرفته است تا بدین وسیله علاوه بر ترسیم وضعیت موجود، نقاط نیازمند مداخله شناسایی و مداخلات اثربخش اجرا گردند.

به منظور ارزشیابی اثر پژوهش های سلامت چارچوب ها و شاخص هایی در سطح بین المللی پیشنهاد شده اند که که در این ارزشیابی حیطه های اثر بر تصمیم گیری، اثرات سلامتی و اثرات اقتصادی مورد بررسی قرار می گیرند. 

بنابراین از شما پژوهشگران محترم تقاضا می گردد، سئوالاتی را که در فرم شماره 1 مطرح شده اند، بررسی نموده و  چنانچه در مورد طرح های تحقیقاتی خود ، در طی سال های 1397، 1398 و 1399 حداقل یکی از اثرات بیان شده در فرم را داشته اند، لطفا فرم را تکمیل نموده و به همراه مستندات مورد نیاز به معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه ارسال نمایید.

توجه فرمایید برای هر طرح، فرم ارزشیابی جداگانه باید تکمیل گردد.

تعریف اثرات پژوهش به تفکیک حیطه های مختلف و مستندات مورد نیاز در" پروتکل برنامۀ ارزشیابی دانشگاه‌های علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران بر اساس شاخص‌های اثرات پژوهش‌های سلامت نسخه پژوهشگر"  بیان شده است که به پیوست نامه ارسال شده است.

توجه فرمایید که :

  • سال تصویب پژوهش و سال خاتمه آن اهمیت ندارد، مهم این است که در سه سال تعیین شده، تاثیر گذاری پژوهش به وقوع پیوسته باشد.  
  • مستندات مورد نیاز برای هر یک از اثرات، در جدول شماره 4 پروتکل بیان شده است.
  • برای هرپژوهش تاثیر گذار، فرم ارزشیابی جداگانه تکمیل گردد.

در صورتی که پژوهش های شما پژوهشگر محترم، اثراتی را ایجاد نموده است که در این پروتکل، در نظر گرفته نشده است لطفا با جناب آقای دلیری، نماینده ارزشیابی دانشگاه (به شماره 02332342000 داخلی 3254) و یا سرکار خانم عطایی (به شماره 02332394499) تماس بگیرید. ایشان سئوالات و اشکالات را با تیم ستادی مطرح و پاسخ را به آگاهی شما خواهند رساند.

* چنانچه تلفن ها پاسخگو نبودند، یک پیام در سامانه پژوهان با موضوع پژوهش های کاربردی، به آقای دلیری ارسال فرمایید.

لطفا تا 9 اردیبهشت 1400، فرم 1 به همراه مستندات مورد نیاز را به کارشناس ارزشیابی دانشگاه تحویل فرمایید.

آئین نامه و فرم های ارزشیابی دانشگاه های علوم پزشکی بر اساس شاخص های اثرات پژوهش در منوی اصلی/ آئین نامه ها و دستورالعمل ها/ آیین نامه ها و دستورالعمل های کمیته کشوری تحقیقات دانشجویی آورده شده است.


لینک دانلود فایل

کلید واژه ها: پژوهش های کاربردی مرکز تحقیقات دانشجویی مرکز تحقیقات دانشجویی شاهرود شاخص اثرات پژوهش ها ارزشیابی عملکرد دانشگاه های علوم پزشکی کشور بر اساس شاخص اثرات پژوهش اثرات پژوهش


( ۳ )

نظر شما :