پنجمین اهدای عضو در شاهرود انجام شد:

اهدای عضو در بیمارستان امام حسین (ع) شاهرود به چهار بیمار زندگی بخشید.

۲۷ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۲:۰۰ کد : ۱۶۹۰ اخبار متحرک
تعداد بازدید:۴۲۰۲
به گزارش روابط عمومی دانشگاه دکتر محمدعلی رضایی رییس بیمارستان امام حسین (ع) شاهرود گفت: اهدای چهار عضو پنجمین بیمار مرگ مغزی در شاهرود به چهار بیمار نیازمند، زندگی دوباره بخشید.

دکتر محمد علی رضایی گفت: این اعضا شامل ۲کلیه ،قلب و کبد متعلق به مرد ۴۱ ساله ای است که به دلیل تصادف دچار خونریزی و مرگ مغزی شده بود.
رییس بیمارستان امام حسین (ع) بیان کرد: روز یکشنبه مورخ ۱۴ بهمن ماه بیمار ۴۱ ساله ای بدنبال تصادف توسط اورژانس ۱۱۵ به بیمارستان امام حسین (ع) شاهرود منتقل گردید و در این مرکز اقدامات تخصصی پزشکی و درمانی لازم جهت احیاء و درمان ایشان صورت پذیرفت که  متاسفانه با توجه به انجام آزمایشات و بررسی های بعمل آمده مشخص گردید بیمار دچار مرگ مغزی شده است.

وی عنوان کرد: این پنجمین  مورد از اهدای عضو بیماران مرگ مغزی از ابتدای امسال تاکنون در بیمارستان امام حسین (ع) است.

دکتر رضایی افزود :از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۸عضو شامل ۱۰ کلیه، ۴کبد ، ۲ قلب ونسوج  بیماران مرگ مغزی در بیمارستان امام حسین (ع) شاهرود برداشت شده بود.
وی با اشاره به این مطلب که کم سن و سال ترین اهدا کنندگان عضو در سال جاری جوان ۱۹ ساله و بزرگترین آن ها مرد ۴۶ساله بوده است .

دکترحاجی میرصادقی مسئول واحد پیوند اعضاء دانشگاه علوم پزشکی شاهرود افزود :واحد فراهم آوری پیوند اعضا از سال۱۳۹۲ دربیمارستان امام حسین (ع) دانشگاه علوم پزشکی شاهرود فعال شده است.
مسئول واحد پیوند اعضا دانشگاه گفت:  ۸۵ درصد از موارد مرگ مغزی بعد از یک هفته و تقریبا ۱۰۰درصد آنها  نهایتا بعد از دو هفته فوت خواهند کرد که  شناسایی بیماران مرگ مغزی و نگهداری و مراقبت از این  بیماران جهت حفظ عملکرد اعضا و اندام های آنها تا زمان انتقال و پیوند عضو بسیار مهم می باشد که خوشبختانه در دانشگاه ما به خوبی انجام شده است .

دکترحاجی میرصادقی افزود :براساس آمارها سالانه بین پنج تا هشت هزار مرگ مغزی در ایران رخ می‌دهد و روزانه بین هفت تا ۱۰ نفر به دلیل نرسیدن عضو جان می‌سپارندکه این آمار حاکی است که روزانه ۲۰ بیمار مرگ مغزی در کشور بدون اهدای اعضای بدن خود می‌ میرند.
متخصص مغز و اعصاب دانشگاه اظهار داشت :براساس گزارش‌های انجمن اهدای عضو ایران در هر ۱۰ دقیقه یک نفر به لیست انتظار دریافت عضو اضافه می‌شود، در هر ۷۰ دقیقه یک نفر در کشور با مرگ مغزی جان خود را از دست می‌دهد، در هر ۲ ساعت یک بیمار نیازمند به پیوند، جان خود را از دست می‌دهد و در هر ۱۲ ساعت یک بیمار در ایران موفق به دریافت عضو حیاتی می‌شود و به زندگی بازمی‌گردد.
وی خاطر نشان کرد این آمارها نشان می‌دهد فرهنگ اهدای عضو باید بیش از پیش گسترش یابد تا شمار بیشتری از هموطنان بتوانند شانس دوباره‌ای برای زندگی داشته باشند.

 

 

 

کلید واژه ها: پنجمین اهدای عضو اهدای چهار عضو بیمارستان امام حسین (ع) شاهرود


( ۱۱ )

نظر شما :