رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود مطرح کرد؛

پاسداری از جنبش‌های اصیل دانشجویی نیازمند معرفت و شناخت جامع است

ضرورت توجه دانشگاه به رشد و پویایی تشکل‌های دانشجویی
۲۱ آذر ۱۳۹۹ | ۱۲:۱۸ کد : ۵۴۴۴ اخبار متحرک
تعداد بازدید:۱۲۶۰
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شاهرود گفت: برای پاسداری از آرمان‌ها و اهداف جنبش‌های دانشجویی اصیل باید صاحب معرفت بود و برای رسیدن به شناخت برابر واقع، تلاش کرد.
پاسداری از جنبش‌های اصیل دانشجویی نیازمند معرفت و شناخت جامع است

دکتر "رضا چمن" در نشست پرسش و پاسخ با دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود که به مناسبت روز دانشجو به صورت مجازی برگزار شد، با بیان اینکه برای پرداختن به این مناسبت باید به تاریخچه و فلسفه شکل‌گیری جنبش‌های دانشجویی توجه کرد، اظهار داشت: از بدو تأسیس دانشگاه‌ها و به موازات شکل‌گیری ساختار علمی آن‌ها، جنبش‌های دانشجویی نیز شکل گرفته است و مفتخریم در حوزه پزشکی یکی از نخستین تشکل‌ها، انجمن اسلامی دانشجویان پزشکی بوده است.

وی با تأکید بر ضرورت انجام مطالعات و داشتن معلومات گسترده برای ورود به جریانات فکری و اندیشه‌ورزی، تصریح کرد: باید با شناخت جامع گذشته و  تحلیلی درست از وضع موجود، راهکاری برای آینده یافت که تبیین و ترسیم این نقشه راه از رسالت‌های جنبش‌های فکری از جمله جنبش دانشجویی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود با ابراز نگرانی از سطحی‌نگری در دانشگاه‌ها، یادآور شد: اگر با دانش گسترده وارد فضای جنبش‌های فکری نشویم آسیب پذیر خواهیم بود  و در این وادی باید به دور از رفتارهای ژورنالیستی، سطحی و کم محتوا به تحلیل افکار و نقد عالمانه، ساختارمند و هدفمند پرداخت.

چمن پرداختن به خودشناسی، خداشناسی و هستی شناسی را مقدمه‌ای برای یافتن پاسخ پرسش‌ها و ابهامات فکری دانست و افزود: باید با دو رویکرد درونی و بیرونی از یک سو بدانیم در جامعه ایرانی چگونه سبکی را برای زیستن پیش بگیریم و از سوی دیگر نیم نگاهی به چرایی و چگونگی جایگاه و نقش کشور خود در پازل جهانی داشته باشیم.

وی همچنین با تأکید بر اینکه باید اساتید و مسوولان دانشگاه‌ها زمینه فعالیت تشکل‌های دانشجویی را فراهم آورند و به پویایی جنبش‌های دانشجویی کمک کنند ابراز کرد: دانشجویان هم با دانستن سختی‌ها و آسیب‌های کار تشکیلاتی باید هوشمند و جامع نگر بوده و با توجه به قواعد کار تشکیلاتی و رعایت آداب سخن و کلام و با در نظر گرفتن مجموعه موانع و محدودیت‌ها و در عین دیدن فرصت‌ها و نقاط قوت، به بیان نقاط ضعف و ارائه راهکار بپردازند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود رویکرد دانشجویان این دانشگاه را نیز امیدبخش توصیف کرد و گفت: دانشجویان مستعد و فرهیخته علوم پزشکی به دلیل توجه به ابعاد گوناگون سلامت جسمی، روحی، اجتماعی و معنوی مردم همواره جهت گیری منطقی به مسائل دارند و در عین همراهی با برنامه‌های آموزشی، فرهنگی و اجرایی دانشگاه، در قبال مسائل سیاسی و اجتماعی هم با دغدغه‌مندی معقولانه موضع گیری می‌کنند.

وی همچنین در بخش دیگر صحبت‌های خود در پاسخ به پرسش‌های دانشجویان درخصوص مسائل صنفی، با اشاره به تعامل و همراهی دو طرفه دانشجویان و دانشگاه در خط مقدم مبارزه با کرونا، یادآور شد: تخفیف شهریه، افزایش ۵۰ درصدی حق‌الزحمه دستیاران و کارورزان و همچنین پرداخت حق‌الزحمه به دستیاران و کارورزان بخش‌های کرونا از جمله اقدامات انجام شده در این راستا است.

گفتنی است در این نشست مسوول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود نیز حضور داشتند. نمایندگانی از تشکل‌های دانشجویی نیز به  به بیان پرسش‌های دانشجویان در زمینه مسائل فرهنگی، سیاسی و صنفی پرداختند.

کلید واژه ها: پاسداری معرفت و شناخت جامع صورت مجازی روز دانشجو دکتر چمن دانشگاه علوم پزشکی شاهرود


نظر شما :