دکترچمن درنشست هیات رییسه دانشگاه علوم پزشکی شاهرود وسمنان:

شاخص‌های سلامت در جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شاهرود ازمتوسط کشور بالاتر است

۲۷ دی ۱۳۹۶ | ۱۶:۲۴ کد : ۷۲۰ اخبار متحرک
تعداد بازدید:۴۴۴۰
دکتررضا چمن رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود شاخص‌های سلامت در جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شاهرود به طرز محسوسی افزایش‌یافته ازمتوسط کشور بالاتر است که نشان از توجه جدی مسئولان به مقوله درمان و بهداشت است که البته همکاری بین بخشی و اهتمام همه مدیران را می‌طلبد چراکه امروز باید به سمت سبک زندگی سالم برویم و این همت تمام دستگاه‌های اجرایی، فرهنگی و ... را می‌طلبد.
شاخص‌های سلامت در جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شاهرود ازمتوسط کشور بالاتر است

به گزارش روابط عمومی دانشگاه در نشست مشترک هیات رییسه دانشگاه‌های علوم پزشکی شاهرود و سمنان که با حضور دکتر چاوشی استاندار سمنان دکتر حسینی نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی ،دکتر رضا چمن و دکتر شادنوش روسای دانشگاههای علوم پزشکی شاهرود و سمنان و اعضای هیات رییسه دو دانشگاه به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود روز  چهارشنبه ۲۷ دی ماه سال جاری در سالن همایش پورسینا این دانشگاه  برگزار گردید رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود ضمن بیان اینکه بیش از ۵۰ درصد جمعیت بالای ۳۰ سال استان دارای چاقی و اضافه‌وزن هستند، تأکید کردو گفت : تغییر سیمای سلامت و رصد کردن آن با جامعه آماری ۵۰ هزارنفری توسط دانشگاه علوم پزشکی شاهرود مورد مطالعه قرارگرفته که این امر به‌نوعی در راستای شناسایی افراد مستعد اضافه‌وزن در سال آتی نیز ادامه خواهد یافت.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود افزود: توفیقات درحوزه تغییر مثبت سیمای زندگی در سطح جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شاهرود چشم‌گیر بوده اما در دو دهه اخیر با ماشینی شدن زندگی‌ها و ورود اقلامی مانند غذای فوری‌ به شهرهای ما، تغییر سیما زندگی، مهاجرت، مسائل اقتصادی و سبک زندگی و آسیب‌شناسی‌های این حوزه اثرگذاری بسیاری در شاخص‌های سلامت استان سمنان و جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شاهرود داشته است.

دکترچمن با جدی انگاشتن مخاطراتی که مردم استان سمنان را تهدید می‌کند، توضیح داد: امروز باید دانست که علل مرگ‌ومیر، سبک زندگی، بیماری‌ها و ... با دو دهه قبل بسیار متفاوت است و برآورد مطالعات بیان می‌شود که بیش از ۲۰ درصد جمعیت بالای ۳۰ سال استان سمنان، فشارخون بالا دارند.

وی بابیان اینکه در بسیاری از شاخص‌ها وضعیت استان مطلوب است، افزود: در شاهرود و میامی امید به زندگی که در کشور ۷۶ سال عنوان می‌شود، ۷۹ سال محاسبه‌شده و درمجموع ۱۲درصد جمعیت استان سمنان بالای ۶۰ سال هستند که این آمارها نشان‌دهنده جمعیت شاخص سالمندی است اما از سوی دیگر باید دانست که هفت درصد جمعیت بالای ۳۰ سال استان سمنان از دیابت رنج می‌برند و بسیاری از بیماری‌ها در کمین نسل جوان ما هستند لذا باید برنامه‌ای مدون و جدی در راستای تغییر سیمای زندگی مردم استان سمنان تدوین کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود گفت: سیمای زندگی جدید تغییرات و تحولات چشم‌گیری را در جامعه پدیدار کرده و این امر به همان نسبت تغییر چشم‌گیر در برنامه دانشگاه علوم پزشکی را نیز می‌طلبد که خوشبختانه در سال‌های اخیر شاهد آن بوده‌ایم که افزایش تعداد خانه‌های بهداشت به ۶۴ باب در سطح شهرستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شاهرود یکی از این عوامل است.

رییس دانشگاه  علوم پزشکی شاهرود  با به این اینکه ۲۷مرکز بهداشتی و درمانی شهری و روستایی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شاهرود فعالیت دارند، ابراز کرد: این مراکز در کنار ۱۶ پایگاه سلامت به نیمی از جمعیت استان سمنان در شهرهای زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی شاهرود خدمات درمانی و بهداشتی می‌دهند.

وی افزود: این دانشگاه دو هزار و ۷۰۰ شاغل دارد که از این تعداد ۱۳۵ متخصص و فوق تخصص هستند که در کنار ۱۲۵ عضو هیئت‌علمی به کاردرمانی و تحقیقاتی مشغول هستند از سوی دیگر باید گفت نسبت دانشجو به عضو هیئت علمی در کشور ۱۱ به یک است اما در دانشگاه علوم پزشکی شاهرود این میزان ۱۴ به یک است که تلاش داریم این وضعیت را بهبود ببخشیم.

 

کلید واژه ها: دکترچمن شاخص‌های سلامت در جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شاهرود ازمتوسط کشور بالاتر است درنشست هیات رییسه دانشگاه علوم پزشکی شاهرود وسمنان


( ۲ )

نظر شما :