به گزارش مدیریت روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود

پیام معاون بهداشتی دانشگاه به مناسبت روز جهانی کاهش بلایای طبیعی

۲۱ مهر ۱۴۰۰ | ۰۸:۰۲ کد : ۷۳۴۶ اخبار متحرک
تعداد بازدید:۷۷
دکتر احسان بینش معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود طی پیامی روز جهانی کاهش بلایای طبیعی تبریک گفت
پیام معاون بهداشتی دانشگاه به مناسبت روز جهانی کاهش بلایای طبیعی

متن پیام به شرح زیر می باشد

"روز جهانی کاهش بلایای طبیعی" نخستین بار در سال ۱۹۸۹ میلادی پس از فراخوان مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای تعیین یک روز با هدف ارتقای فرهنگ جهانی، آگاهی از خطر و کاهش بلایای طبیعی تعیین شد و پس از آن هر سال ۱۳ اکتبر به عنوان روز کاهش بلایای طبیعی و افزایش آگاهی در مورد اهمیتِ درک خطرات پیش‌روی مردم گرامی داشته می‌شود. شعار امسال روز جهانی بلایا "Only together" "فقط با هم" در نظر گرفته شده است که نشان از لزوم همکاری تنگاتنگ همه افراد، جوامع محلی، منطقه ای و بین المللی برای کاهش خطر بلایا و حرکت به سوی تاب آوری می باشد. مدیریت خطر بلایا فرآیندی منظم است که با هدف به حداقل رساندن پیامدهای اقتصادی، اجتماعی، روانی و سلامتی از طریق پیشگیری از مخاطرات و کاهش آسیب، ارتقای آمادگی با پاسخ به موقع و بازیابی با رویکرد توسعه پایدار انجام می شود. این مهم جز با مشارکت همه آحاد جامعه امکان پذیر نخواهد بود.

تجربه پاندمی کووید 19 به ما آموخت که اگر بخواهیم برای مدیریت مخاطرات موفق عمل کنیم باید و باید دست در دست هم برای آن قدم برداریم. اگر چه برنامه های مستقل و جزیره ای هم در این خصوص کارآیی دارند ولی بدون شک سرعت و اثربخشی کافی را در کاهش خطر بلایا نخواهد داشت و حرکت به سمت جامعه تاب آور را با چالش مواجه خواهند کرد.

در این روز فرصت را مغتنم شمرده و از زحمات و تلاش‌های همه مسئولین و دست‌اندرکاران امور امدادی، کارگروه‌های تخصصی استانی و شهرستانی مرتبط با مدیریت و کاهش خطر بلایا، مدیریت بحران و کارشناسان مدیریت کاهش خطر بلایا قدردانی و سپاسگزاری می کنم. امیدوارم با برنامه‌ریزی و تلاش هر چه بیشتر دست‌اندرکاران امر روزبه‌روز شاهد کاهش اثرات بلایای طبیعی و انسان ساخت باشیم.

 

 


نظر شما :