آغاز مرحله سوم کوهورت چشم در دانشگاه علوم پزشکی شاهرود

۰۹ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۴:۳۳ کد : ۳۰۴۷ اخبار
تعداد بازدید:۳۵۰۹
در چهارمین روز از هفته دولت فاز سوم کوهورت چشم در شاهرود با حضور دکتر چمن رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، دکتر اکبر فتوحی استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر امامیان معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه و جمعی از مدیران دانشگاه صبح سه شنبه ۵ شهریورماه در مرکز تحقیقات اپیدمیولوژی بیماریهای چشم (در دانشگاه علوم پزشکی شاهرود) آغاز شد.
آغاز مرحله سوم کوهورت چشم در دانشگاه علوم پزشکی شاهرود


دکتر محمدحسن امامیان معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شاهرود با بیان اینکه مرحله سوم مطالعات هم‌گروهی چشم در شاهرود آغاز شد، گفت: این طرح حدود شش ماه به طول خواهد انجامید و ابراز داشت: این مطالعه از ۱۰ سال قبل شروع شد و در آن سال ۵۱۹۰ نفر از افراد ۴۰ تا ۶۴ سال شهر شاهرود به‌صورت تصادفی برای معاینات چشم انتخاب شدند.
وی ضمن بیان اینکه مطالعات این طرح با همکاری مرکز تحقیقات چشم‌پزشکی نور و دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه علوم پزشکی شاهرود به ‌منظور شناسایی علل بیماری‌های چشم در میان‌سالی و سالمندی شروع شد، افزود: در دنیا بسیاری از علل بیماری‌های چشم هنوز شناخته‌شده نیستند که این مطالعات می‌تواند در شناخت و درمان زودهنگام آن کمک کند.
معاون پژوهشی و تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی شاهرود همچنین ضمن بیان اینکه مرحله دوم این طرح بعد از پنج سال در سال ۹۳ انجام شد، ابراز داشت: امسال هم قرار است در مرحله سوم بادعوت ازافرادیکه۱۰سال پیش در این مطالعه شرکت کردند معاینات چشمی و آزمایشگاهی تکرار شود.
دکتر امامیان ضمن بیان اینکه معاینات تخصصی چشم برای هر فرد حدود 3.5 ساعت طول می کشد، تصریح کرد: در این مطالعه بسیاری از بیماری‌های چشمی و عمومی افراد شرکت کننده شناسایی و مورد پیگیری درمان قرار خواهد گرفت. همچنین از جنبه‌ پژوهشی با مقایسه اطلاعات این مرحله با نتایج قبلی می‌توان متوجه شد که چه عواملی باعث رخداد بیماری‌های چشمی در این سن می‌شود.
وی ضمن بیان اینکه این اقدام در زمره مطالعات بزرگ کشور درزمینه کوهورت چشم است، افزود: بسیاری ازاندیشمندان حوزه چشم‌پزشکی و بیماری‌های غیر واگیر در ایران و اقصی نقاط دنیا منتظر نتایج این‌گونه مطالعات هستند، تاکنون نیز از داده های این مطالعه حدود۸۰ مقاله چاپ شد و تعدادی نیز در حال انتشار است و نتایج این مطالعه منبع خوبی برای دانشمندان چشم‌پزشکی محسوب می‌شود.
دکتر امامیان در ادامه بابیان اینکه مطالعات کوهورت ادامه‌دار است، تصریح کرد: مراحل دیگر این مطالعه نیز به فواصل پنج سال انجام خواهد شد و حتی شاید در آینده محققان جوان‌ و آیندگان با دعوت از فرزندان این گروه مطالعه را ادامه دهند. خیلی از این موارد در سال‌های آینده اثر قطعی خود را نشان می‌دهد. خوشبختانه مردم مشارکت خوبی داشته اند به‌نحوی‌که بعد از ۱۰ سال با استقبال خوب برای انجام معاینات مواجه هستیم.
وی افزود: در مرحله سوم کوهورت چشم ۱۵ نفر شامل چشم‌پزشک، کارشناس ارشد اپتومتری پرستار و ماما در مقاطع مختلف درگیر انجام معاینات لازم هستند که همه این افراد دوره‌های آموزشی شامل کار با دستگاه تصویربرداری و غیره را آموزش دیدند و این طرح با بهترین کیفیت در حال اجرا است.
 

کلید واژه ها: چشم کوهورت چشم مرکز تحقیقات اپیدمیولوژی بیماریهای چشم


( ۱ )

نظر شما :